Mnichov, Hamburg…
Dalšími velkými německými městy jsou:
- Mnichov: Mnichov je hlavním a největším městem Bavorska a zároveň i třetím největším městem celého Německa. Leží spíše v jižní části spolkové země, asi 60 km od hranic s Rakouskem. Ve 25 obvodech, na které se Mnichov dělí, žije asi 1,3 milionu obyvatel, je městem s nejvyšší hustotou osídlení. Mnoho lidí se sem stěhuje zejména za vzděláním, jelikož Mnichov je městem univerzit. Mezi ty největší patří Technická univerzita Mnichov, Vysoká škola politická, anebo Ludwig-Maximilians-Univerzita Mnichov.
- Hamburk: Hamburk je jak jednou ze spolkových zemí a druhým největším státem Německa, tak i největším přístavem státu – díyk své příhodné poloze na řece Labe, která teče do Severního moře. Velmi důležitým dopravním uzlem není jen díky lodní dopravě, ale taktéž díky letecké a železniční. Díky velmi dobré dopravní obslužnosti a přístupnost dostal přezdívku „Brána do světa“. Památkami a zajímavostmi, které stojí za to při pobytu v Hamburku navštívit, jsou kostely sv. Kateřiny, sv. Jakuba a sv. Petra, muzeum Johanna Brahmse, Hamburské muzeum, či třeba jezero Alster.
- Drážďany: Drážďany jsou hlavním městem spolkové země Sasko. Tu najdeme ve východní části Spolkové republiky Německo. I přesto, že mnoho historických a kulturně zajímavých budov bylo zničeno pči náletech v průběhu druhé světové války, po obnově a rekontrukci jsou Drážďany místem plných architektonických památek. Dominantní budovou je zde Saská státní opery, kterou vystavěl architekt Gottfried Semper v letech 1938 – 1941. Původní budovy shořela, ale za podpory obyvatelstva a státu bylo možné operu vystavět znovu. Opera se pyšní bohatou výzdobou interiéru i exteriéru.
- Bonn: Toto město, ležící v západní části Německa, bylo v historii právě hlavním městem západní části Německa. Dnes se lázeňské město, které vzniklo na místě římského tábora na břehu Rýna, může chlubit honosnými budovami navrhovanými tradičními německými architekty. Zároveň je Bonn znám jako rodiště slavného německého hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena.
Díky turistickému ruchu, který se začal významnější rozvíjet po pádu železné opony, se hlavně ve větších městech staví stále lepší a lepší ubytovací komplexy. Při cestování a pobytu v německých zemích si můžete yvbrat od levných ubytoven, až po nákladnější luxusní hotely s kvalitními rozmanitými službami. Největší hotely jsou soustředěny zejména ve velkých městech spolkových zemí, v menších městech a vesničkách najdete spíše malé rodinné penziony, které jsou ovšem nezapomenutelné svou typickou atmosférou (i malé panziony se snaží nalákat na tradice svého regionu a země, oblíbenými jsou například pivní lázně, festivaly, apod.). Právě jmenované lázně jsou v posledních letech velkým lákadlem i pro zahraniční návštěvníky. Největšími lázeňskými komplex jsou lázně Bad Füssing, Warnemünde, Binz a Bad Reichenhall.